top of page

O zelenině, bylinkách a ovoci

Zeleninové bedýnky.png

Úctu k půdě a k ekologickému přístupu k zemědělství jsme získali během dlouhodobých pobytů na dánských ekofarmách. Troufáme si tvrdit, že celá Skandinávie je v otázkách ekologie, udržitelnosti a uvědomělosti mnohem dál, a tak nám tyto zkušenosti v mnohém otevřely oči. Uvědomili jsme si, kolik práce je za každým vypěstovaným salátem, hruškou, svazečkem tymiánu, a že je naprosto nesmyslné tyto produkty, které mají jen omezenou trvanlivost převážet z jedné části světa na druhý. Sezónnost, lokálnost a vysoká výživová a chuťová kvalita produktů rostlinné výroby byla dříve samozřejmá. Nyní, díky rychlé době, vývoji technologií a dostatku financí, jsme na tyto parametry zapomněli, avšak příroda a životní prostředí na to tvrdě doplácí.

 

A tak jsme se rozhodli, udělat alespoň to „málo“, které zvládneme. Pěstujeme si vlastní zeleninu, bylinky a ovoce. Vajíčka nám snáší slepičky – chillské araucany a české zlaté kropenky. V těchto produktech jsme 100% soběstační a nezávislí. Dělá nám radost sledovat celý ten proces, od semínka až na talíř, a uvědomujeme si hojnost, kterou nám příroda a půda přináší.

Jelikož je ekologické zemědělství naší velkou vášní, nabízíme sezonní zeleninu také pro Vás – naše hosty a zákazníky. Od května do října nabízíme bedýnky sezonní zeleniny, ovoce a bylinek. Jednou týdně zavážíme bedýnky do Znojma a do Brna.   

Bedýnky se ve složení zeleniny vždy různí, v závislosti na období v roce. Na jaře bedýnky obsahují více listové zeleniny (špenát, salát, asijský pak choy), v létě bedýnkám dominuje hlavně plodová zeleniny (rajčata, papriky, lilky, okurky) a na podzim se můžete těšit na krásné košťáloviny (brokolice, květák, zelí apod.) Aktuální složení vždy aktualizujeme na naší FB skupině KPZ Dobro-družný statek.

Do Brna zavážíme každé úterý, bedýnky si můžete vyzvednout na jednotlivých zastávkách: - Bohunice - Kohoutovice - Bystrc - Nebo v bezobalovém obchodě Nasyp si (Úvoz 434/84, 602 00, Brno – střed) Do Znojma zavážíme každý čtvrtek, bedýnky si můžete vyzvednout buďto na horním parkovišti u nemocnice nebo v obchůdku Naturela – dary přírody.

K objednání je buďto velká bedýnka (9-12 druhů zeleniny) – 450 Kč nebo malá bedýnka (7-10 druhů zeleniny) – 350 Kč. Objednávat můžete na našem emailu dobrodruznystatek@gmail.com

bottom of page